W grudniowym (2003 rok) numerze „Wspólnego Powiatu” informowaliśmy Państwa o przystąpieniu Władz Gminy Żabia Wola, do opracowania herbu Gminy Żabia Wola. Na styczniowej sesji (22 stycznia 2004 r.) wybrano wersję graficzną spośród trzech proponowanych przez heraldyka Pana Krzysztofa Rychtera. (umieszczone poniżej). Wyboru dokonano na podstawie sondy Internetowej przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy (wyniki poniżej) oraz akceptacji Komisji Rady.
Zasadą stosowaną w polskiej heraldyce samorządowej jest nawiązywanie do historycznych godeł ziem i regionów. Herb gminy w swej treści i kompozycji nawiązuje tak do historii, jak i współczesności, prezentując w skrótowej, heraldycznej formie najcenniejsze dla lokalnej społeczności symbole i wartości. Uznając historię ziem przynależnych do Gminy za istotną wartość, wybrano podział gotyckiej tarczy herbowej na dwie części: jedną poświęconą historii, drugą zaś współczesności. W części historycznej zastosowano motyw herbu jednego z najbardziej znaczących w historii tych ziem rodów szlacheckich: Zarębów herbu Zaręba. W drugiej części tarczy umieszczono motywy roślinne, oddające - poza treściami symbolizującymi siłę, potęgę, godność i trwałość - charakter środowiska przyrodniczego Gminy - w miejscowości Skuły znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Skulski Las, w którym na szczególną uwagę zasługują około 100-letnie buki, oraz Skulskie Dęby, gdzie podziwiać możemy ponad 200-letni starodrzew dębowy.
TRZY PROPONOWANE WERSJE HERBU GMINY ŻABIA WOLA (WYBRANA WERSJA NR 3)
Wersja 1
Projektowany blazon (opis heraldyczny): “Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym srebrnym róg jeleni czerwony. W polu lewym czerwonym liść dębu złoty.” Kolory pól tarczy nawiązują do barw województwa i powiatu grodziskiego. introdukcja motywu herbu Rogala. Liść dębu jako znak stateczności, siły i zamiłowania do tradycji.
Wersja 2
Projektowany blazon: “Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym czerwonym baran srebrny ze złotymi rogami. W polu lewym złotym dwa liście w skos: dębowy zielony i bukowy czerwony.” Prawe pole tarczy zawiera motyw herbu Junosza. W polu lewym umieszczono motyw dwóch liści, dębowego i bukowego, symbolizujący bogactwo i charakter środowiska naturalnego Gminy, w tym istnienie na jej terenie dwóch rezerwatów przyrody.
Wersja 3
Projektowany blazon: “Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym półlew złoty nad murem z blankami czerwonym. W polu lewym złotym dwa liście w skos: dębowy zielony i bukowy czerwony.” W prawym polu tarczy umieszczono motyw herbu Zaręba (Zaremba). W polu lewym umieszczono motyw dwóch liści, dębowego i bukowego, symbolizujący bogactwo i charakter środowiska naturalnego Gminy, w tym istnienie na jej terenie dwóch rezerwatów przyrody.
WYNIKI SONDY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD INTERNAUTÓW
SONDA
Która z trzech wersji herbu, Twoim zdaniem jest najlepsza?