GLEBA
W naszej gminie ze względu na jej wiodący charakter, gleby w znaczącym stopniu znajdują się na obszarach przeznaczonych pod tzw. budownictwo indywidulane, łąki i pola. Tym samym każdy z nas może i ma znaczący wpływ na to, co i jak do niej przenika, a tym samy jaki jest stan gleby w naszym najbliższym otoczeniu.
Gleby tak jak i całe środowisko przyrodnicze, ulegają zanieczyszczeniom. Gleba ze względu na swoja strukturę pochłania wiele substancji chemicznych, które przenikają do niej w postaci:
- stałej – popioły, tworzywa sztuczne;
- ciekłej – ścieki odprowadzane do zbiorników wodnych i przedostające się wraz z wodą do gleby;
- gazowej – szkodliwe gazy pochłaniane przez glebę lub najpierw rozpuszczane przez wodę, a potem wraz z nią przedostające się do gleby.
O zanieczyszczeniu gleby mówimy, gdy substancje chemiczne występują w niej w ilościach przekraczających ich typową zawartość i powodują zmiany właściwości gleby niepozwalające na normalne jej użytkowanie.
Główne czynniki zanieczyszczeń gleby spowodowane działalnością człowieka:
- przemysłowe, których w naszej gminie jest stosunkowo niewiele i co także ważne wiele z tych podmiotów to nowe i dobrze przygotowane do zadań związanych z ochroną środowiska firmy, które oczywiście podlegają i są kontrolowane w myśl obowiązujących przepisów prawa.
- Rolnicze, których przyczyną może być zbyt intensywne nawożenie, nadmierne stosowanie pestycydów.
- Komunalne – ścieki i odpady stałe, stanowiące w naszej mieszkalnej gminie największe potencjalne źródło zanieczyszczeń gleby.
- Komunikacyjne – substancje toksyczne i metale ciężkie zawarte w spalinach, sól, którą posypuje się zlodzone nawierzchnie dróg.
Jakie działania są podejmowane w celu ochrony gleb:
- Prowadzenie gospodarki rolnej z zastosowaniem głównie nawozów naturalnych lub racjonalne stosowanie nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin.
- Ograniczenie ilości odpadów i właściwa gospodarka (segregacja odpadów, kompostowanie, zbiórka odpadów niebezpiecznych) oraz oczyszczanie ścieków.
- Działania melioracyjne, zadrzewienia i zalesianie nieużytków, mają ogromne znaczenie w zapobieganiu procesowi erozji gleby.
- Promowanie, wspieranie i stosowanie technologii przyjaznych środowisku oraz realizowanie właściwej gospodarki odpadami poprodukcyjnymi.
opublikował: Krystyna Janiszewska
data publikacji: 2021-04-19 13:58
zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
ostatnia modyfikacja: 2021-04-20 11:28
« wstecz