W czasie upałów zadbaj o zwierzęta!
W związku z ostrzeżeniami IMiGW o wysokich temperaturach przypominamy o konieczności zapewnienia dostępu do wody oraz cienia swoim czworonogom.
W upalne dni psy – podobnie jak ludzie – narażone są na udar cieplny. Zwierzęta te nie mają gruczołów potowych, dlatego podczas wysokiej temperatury trudniej im się schłodzić. Właściciele powinni o tym pamiętać i stworzyć swoim pupilom jak najlepsze warunki do przetrwania upałów.
Na przegrzanie najbardziej narażone są szczeniaki, psy z nadwagą, chore, a także suki w ciąży i rasy takie jak mopsy, angielskie buldogi czy boston teriery (ze względu na specyficzny kształt czaszki). Jednak ofiarą udaru cieplnego tak naprawdę może paść każdy pies, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy.
5 prostych zasad, które pozwolą uchronić Twojego pupila przed przegrzaniem:
-
Zapewnij dostęp do cienia - w czasie największych upałów pies nie powinien przebywać na słońcu, zwłaszcza między godziną 10 a 15, kiedy słońce świeci najmocniej. W przypadku, gdy Twój pupil na co dzień mieszka na dworzu, musisz zapewnić mu cień. Jeżeli na ogrodzie albo w kojcu nie ma drzew czy krzewów dających ochłodę, powinieneś zapewnić zwierzakowi zadaszenie. Z kolei gdy pies przebywa w mieszkaniu z oknami od strony południowej, to zasłoń rolety, zwłaszcza jeśli przez cały dzień będziesz w pracy. Otwórz też łazienkę – zwykle najchłodniejsze miejsce w mieszkaniu. Zwierzak musi mieć gdzie schronić się przed świecącym przez szyby słońcem.
-
Dolewaj świeżej i chłodnej wody – każdy pies powinien mieć zawsze wodę w misce, ale w czasie upałów jest to szczególnie ważne. Bez niej zwierzak może się odwodnić. Jeśli wychodzisz z psem na zewnątrz, koniecznie miej pod ręką zapas świeżej, chłodnej wody do picia. Pamiętaj, zabierz ze sobą miskę, by Twój pupil mógł swobodnie się napić. Możesz też przyrządzić "psie lody". Zwierzaki uwielbiają lizać zamrożoną wodę, bo to skutecznie je schładza.
-
Ogranicz spacery w ciągu dnia – staraj się wyprowadzać psa wcześnie rano i późnym wieczorem, kiedy słońce operuje najsłabiej. Jeżeli nie jest to możliwe, to wybieraj miejsca takie jak trawniki czy szutrowe drogi, a stanowczo unikaj rozgrzanych chodników, na których pies może poparzyć sobie łapy. Podczas spacerów zwierzak nie powinien intensywnie biegać, zwłaszcza jeśli jest po posiłku.
-
Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać zwierzaka w rozgrzanym auciem, nawet na kilka minut. Zamknięty pojazd stanie się dla niego śmiertelną pułapką. Pamiętaj, że uchylenie okna nie wystarczy, bo blacha nagrzewa się bardzo szybko i do bardzo wysokich temperatur.
-
Schładzaj ciało – psy nie mają gruczołów potowych. Schładzają się przez układ oddechowy i język, dlatego często dyszą, albo ślinią chodniki. Żeby zwierzakowi ulżyć w upalne dni warto polewać go wodą albo robić chłodne okłady np. z mokrego ręcznika. Jeżeli pies lubi pływać, możesz go zabrać nad jezioro, żeby się wykąpał. Pamiętaj jednak, by wybrać ustronne miejsce i uważać na ewentualnych plażowiczów.
Latem o psa trzeba dbać szczególnie, bo wysokie temperatury mu nie służą. Upał może być śmiertelnie groźny, dlatego ważne, by dobrze obserwować swojego pupila i w razie niepokojących objawów zabrać go do weterynarza.
autor lub odpowiedzialny za treść: Referat Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
data wytworzenia: 2021-06-18
opublikował: Krystyna Janiszewska
data publikacji: 2021-06-18 08:28
zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
ostatnia modyfikacja: 2021-06-18 16:22
« wstecz