Ptaki Ziemi Chełmońskiego
W zabytkowym pałacu w Ojrzanowie zorganizowana została wystawa fotografii Jacka Wierzejskiego zatytułowana „Ptaki Ziemi Chełmońskiego”. Ekspozycję można oglądać do końca listopada, w weekendy w godzinach 11:00 -18:00.
Operacja pn. „Ptaki Ziemi Chełmońskiego – cykl szkoleń i wystaw” mająca na celu realizację projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania Ziemia Chełmońskiego pn. „Aktywnie z LGD” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” .
"Ziemia Chełmońskiego to nie tylko okolice Radziejowic i Kuklówki, w której od 1889 roku mieszkał i tworzył artysta, ale praktycznie część Mazowsza Zachodniego od Utraty po Bzurę aż do Ziemi Łowickiej, gdzie we wsi Boczki w 1849 roku urodził się Józef Chełmoński. Jego twórczość była bardzo związana z przyrodą tych terenów.
To tu powstały takie dzieła jak: Czajki 1890, Kuropatwy na śniegu 1891, Sójka 1892, Kurka wodna 1894, Bociany 1900. Tu także namalował w 1890 roku Polowanie na głuszca. Jest to dowód na to, że na Mazowszu także było kiedyś słychać klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie tego kuraka.
Idąc śladami mistrza, można także wiele zapisać na karcie aparatu fotograficznego. Większość prac zaprezentowanych na wystawie wykonywałem w naszych okolicach, głównie na terenie powiatu grodziskiego i żyrardowskiego.
Warto odwiedzić stawy św. Anki pod Mszczonowem, tereny EKOFARM w Grzegorzewicach, gdzie miły właściciel opowie o bielikach i rybołowach, stawy "Borki" pod Radziejowicami, "Glinki" między Grodziskiem Mazowieckim a autostradą A2 czy Rozłogi pod Kraśniczą Wolą, a nawet najbliższe szuwary, gdzie głównie wiosną tętni ptasie życie i można dużo zaobserwować a często te sfotografować.
Jacek Wierzejski"
opublikował: Krystyna Janiszewska
data publikacji: 2019-11-12 10:53
zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
ostatnia modyfikacja: 2019-11-15 11:17
« wstecz